System VLOG i GMP+ – zmiany w standardach

System VLOG i GMP+ – zmiany w standardach

Zmiany w systemach VLOG i GMP+ już w 2020 roku

GMP+:
W 2020 roku zajdą zmiany zarówno w systemie GMP+ jak i VLOG. System GMP+ a właściwie dokumenty przewodnie dla standardu zostaną przebudowane i zyskają nową formę natomiast zakres wymagań jako takich nie powinien być znacząco zmodyfikowany. Natomiast w chwili obecnej wszyscy uczestnicy łańcucha GMP+ powinni przede wszystkim zwracać uwagę i śledzić wymagania dla transportu (zmiany w bazie IDTF: link) oraz wymagania związane z koniecznością wykonywania analiz w laboratoriach certyfikowanych zgodnie z wymaganiami GMP+ B10 i zarejestrowanymi zgodnie z wymaganiami GMP+ B11. Według załącznika GMP+ BA10 “Minimalne wymagania dla zakupów” następujące substancje niepożądane muszą być analizowane w zarejestrowanych laboratoriach:
– Aflatoksyna B1
– Dioksyny
– Dioksynopodobne PCB
– Niedioksynopodobne PCB
– Metale ciężkie:
o Kadm
o Arsen
o Ołów
o Rtęć
o Fluor

VLOG:
Jeżeli chodzi o VLOG wersja 20 standardu będzie niosła ze sobą modyfikacje w zakresie wymagań jakie będą musieli spełnić uczestnicy. W chwili obecnej nie ma jeszcze dostępnego rejestru zmian w stosunku do poprzedniej wersji systemu natomiast jak tylko będę miał dostęp do dokumentu jak najszybciej go opublikuję na swojej stroni i poinformuję wszystkich Klientów o konieczności (lub jej braku) aktualizacji dokumentacji systemowej. Dotychczasowe zmiany w wymaganiach i interpretacji systemu są dostępne na stronie VLOG: link. Najistotniejsze aktualizacje dotyczące obecnej wersji standardu VLOG v. 19.01, na które należy zwrócić uwagę to:
– zmiana zakresu i mozliwości badań surowców do produkcji żywności i pasz, szczególnie ważna zmiana w aspekcie melasy buraczanej. Dokument do pobrania: link,
– interpretacja kategorii ryzyka producentów surowców odzwierzęcych (rolników) w zależności od sposobu w jaki są zaopatrywani w pasze oraz statusu certyfikacji pasz. Dokument do pobrania: link,
– zmiany w liście standardów uznanych za równoważne. UWAGA: system Donau/Europe Soja jest już uznany za równoważny z standardem VLOG. Dokument do pobrania: link.

“BP-Consulting” Bartłomiej Podpora prowadzi w chwili obecnej szereg projektów wdrożeniowych i szkoleniowych z zakresu GMP+ i VLOG. W przypadku chęci podjęcia przez Państwa współpracy z naszą firmą prosimy o kontakt. Na pewno odpowiemy na wszystkie Państwa pytania.

About the author

B.Podpora administrator